SERVİKAL (RAHİM AĞZI) ÖLÇÜM ve YETERSİZLİĞİ

Ultrason Muayeneleri

Servikal uzunluk ölçümü sonografi ile birkaç nedenden ötürü yapılır: erken doğum riski yüksek olan gebelikleri belirlemek için, erken doğum tehdidi ve sancı (kontraksiyon) ile başvuran gebelerde bunun gerçek ve yalancı doğum eylemi ayırımın sağlamak ve miadına gelmiş gebelerde doğum indüksiyonu başarısını öngörmede yararları vardır.

Servikal uzunluk ölçümü muayenesi genel veya detaylı ultrason değerlendirme sırasında, şüpheli hastalarda da vaginal ultrason uygulanarak yapılmaktadır. Karından yapılan sonografik ölçümler yeterli veya net bilgi vermeyebilir.

Serviks uzunluğu ölçümü sancıları (kontraksiyonları) olan erken doğum riski taşıyanlarda, erken doğum öyküsü olanlarda, rahim anomalisi (şekil bozukluğu) olan veya rahim ağzı cerrahisi geçirmiş gebelerde mutlaka yapılmalıdır. Çoğul gebeliklerde de erken doğum şüphesinde önerilir.

Serviks uzunluğu ölçümü genellikle detaylı ultrason taraması sırasında yapılır, fakat erken doğum öyküsü olan gebeliklerde ilk trimesterden sonra (12-16.haftalardan itibaren) başlayarak düzenli / sıralı tarama yapmak gerekebilir.

SERVİKAL (RAHİM AĞZI) ÖLÇÜM

ULTRASON MUAYENELERİ

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.