KORYON VİLLÜS BİYOPSİSİ (CVS)

Girişimsel İşlemler

Neden Koryon Villüs Biyopsisi (CVS)?

Koryon villüs biyopsisi 11-14.gebelik haftaları arasında bazı kromozom ve genetik hastalıkların tanısını koymak amacıyla yapılır. Sıklıkla ilk trimesterde (ilk 3 ayda) ense kalınlığında artış saptanması, ikili tarama testinde risk artışı, erken dönem ultrason taramada patolojik/anormal bulguların görülmesi veya ailede mevcut bir genetik hastalığın fetüste de olup olmadığını araştırmak amacıyla uygulanır.
Plasentanın (fetüsün eşi) ile fetüs aynı hücrelerden köken aldığı için, genel olarak plasentadaki hücrelerin kromozomları ile fetüsün hücre kromozomları aynı olarak kabul edilir.

Koryon Villüs Biyopsisi (CVS) Nasıl Yapılır?

Lokal anestezik ilaç ile işlem yerine anestezi uygulanır. Koriyon villüs biyopsisi işlemi ultrason görüntüsü eşliğinde yapılır ve steril (mikropsuz) şartlarda bir iğne ile gebenin karın duvarı ve rahim duvarı geçilerek fetüsün plasentadan fetüsü etkilemeyecek miktarda 10-30mg villüs örneği toplanır. İşlem kısa süren bir işlem olup nadiren ikinci bir girişe gerek duyulur. İşlem sırasında gebelik kesesine girilmez ve bebeğe iğnenin değme olasılığı yoktur. Fetal kalp atımı kontrolü sonrası işleme son verilir.

Koryon Villüs Biyopsisi Sonrası Neler Olabilir?

İlk birkaç gün kasık ağrısı veya hafif bir kanama olabilir. Gebelikler genellikle sorunsuz devam eder ve ağrı için parasetamol türevi ilaçlar yardımcı olabilir. Ancak fazla ağrı, kanama olursa veya ateşiniz yükselirse hemen geri dönüş yapın.
Koryon villüs biyopsisi (CVS) işlemine bağlı gebelik kaybı ve düşük düşük oranı %0,5-1 (100-200 işlemde 1) olup, genellikle de işlem sonrası ilk 5 gün içinde gerçekleşir. Bu oranın amniyosenteze göre daha yüksek olması işlem riskinin yüksekliğinden değil, düşüklerin daha sık görüldüğü erken gebelik haftasında yapılmasından kaynaklanmaktadır. Düşük nedeni su kesesinin açılması, işlem sonrası mikropların rahim içi dokulara geçmesi ve rahim duvarından kaynaklanan kanamalar nedeni ile olabilir.

Koryon Villüs Biyopsisi (CVS)

GİRİŞİMLER

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.