KANET (Kurjak Antenatal NEurodevelopmet Test)

3D - 4D US

Fetal nörolojik gelişim ve serebral palsi gibi fetüs ve bebeğin nörolojik patolojilerinin doğum öncesi dönemde saptanması, perinatal tıbbın zorlu meydan okumasıdır. 4D Ultrason’un gelişimi sadece fetal anatominin daha iyi görüntülenmesini sağlamadı, gerçek zamanlı olarak fetal davranışların incelenmesine de olanak tanımaktadır.

Bu amaç için geliştirilmiş olan KANET (Kurjak Antenatal NEurodevelopmet Test) ile fetüsün nörolojik gelişimi ve davranışları, aynen yenidoğanın postnatal muayenesinde yapıldığı gibi, 4D US ile fetüse uygulanmaktadır. Bu amaçla KANET son 15 yıldır uygulanmakta olup güçlü bir tanı aracı olarak günlük pratikte yer almaktadır. Tercihen 3.trimesterde 28-38.haftalar arasında uygulanan test süresi 15-20 dakika arası devam etmektedir.

Bunun için bakılan kriterler ve uygulamalar aşağıdaki şekildedir.

 1. Kafanın izole öne doğru hareketi
 2. Kraniyal sütürler ve baş çevresi
 3. Göz hareketleri
 4. Yüzde değişiklikler (buruşturma ve dil çıkarma)
 5. Ağız hareketleri (esneme, ağzı açma gibi)
 6. İzole el hareketleri
 7. İzole ayak hareketleri
 8. Ellerine yüze doğru hareket etmesi
 9. Parmak hareketleri
 10. Kompleks hareketler ve devamlılığı

Bu kriterlere göre 4D olarak yapılan gözlemlere yapılan 0-2 arası puanlama ve buna göre alınan skor değerlendirilir (0-5: anormal, 6-13: sınırda, 14-20: normal). Olumsuz sonuçlarda gebeliğin 2 haftalık aralarla takibine devam edilirken, normal sonuçlar durumlarda izlemin devamı yönünde de karar alınır.

Kaynaklar:

 • Talic A, Kurjak A, Ahmed B, Stanojevic M, Predojevic M, Kadic AS, Di Renzo GC. The potential of 4D sonography in the assessment of fetal behavior in high-risk pregnancies. J Matern Fetal Neonatal Med. 2011; 24: 948-954.
 • Kurjak A, Antsaklis P, Stanojevic M, Vladareanu R, Vladareanu S, Neto RM, Barisic LS, Porovic S, Delic T. Multicentric studies of the fetal neurobehavior by KANET test. J Perinat Med. 2017; 45: 717-727.
 • Hata T, Kanenishi K, Mori N, AboEllail MAM, Hanaoka U, Koyano K, Kato I, Kusaka T. Prediction of postnatal developmental disabilities using the antenatal fetal neurodevelopmental test: KANET assessment. J Perinat Med. 2018; 47: 77-81.
 • Kurjak A, Spalldi Barišić L, Stanojević M, Antsaklis P, Panchal S, Honemeyer U, Moreira Neto R, Tinjić S, Vladareanu R, Esin S, Bomba-Opon D, Međedović E, Hata T. Multi-center results on the clinical use of KANET. J Perinat Med. 2019; 47: 897-909

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.