AMNİYOSENTEZ (AS)

Girişimsel İşlemler

Neden Amniyosentez?

AS fetüsteki kromozom ve genetik hastalıklar ile enfeksiyonların tanısını koymak amacıyla yapılan bir işlemdir. İşlem genellikle 16-24.gebelik haftaları arasında yapılır. 15.haftadan önce sonuç vermeme olasılığı yüksek, 24.haftadan sonra ise çok daha hızlı sonuç veren kordosentez tercih edilir.

AS ile fetüsün de içinde bulunduğu amniyotik sıvıdaki hücreler incelenir. Amniotik sıvıdaki bu hücreler bebekten kaynaklandığı için bu hücrelerdeki kromozomlar fetüsten kaynaklanır.

Amniyosentez Nasıl Yapılır?

AS ile ultrason görüntüsü eşliğinde steril (mikropsuz) şartlarda ince bir iğne ile gebenin karın duvarı ve rahminden geçilerek, bebeğe değmeden fetüsün bulunmadığı bir amniyotik cepteki sıvıdan örnek alınır (yaklaşık 20 ml, 1ml/hafta oranında). Enjektöre çekilen bu sıvı içinde bebeğe ait dökülmüş hücreler olup, örnek genetik laboratuvarına gönderilir. İşlem süresi çok kısa olup anestezi ve antibiyotik gerektirmez. Bu alınan sıvının çoğu fetüsün idrarından oluştuğu için de alınan örneğe rağmen amniyos sıvısı birkaç saat içinde bebeğin işemesi ile tekrar eski miktarına dönecektir. Fetal kalp atımı kontrolü sonrası işleme son verilir.

Amniyosentez Sonrası Neler Olabilir?

İlk birkaç gün kasık ağrısı veya hafif bir kanama olabilir. Gebelikler genellikle sorunsuz devam eder ve ağrı için parasetamol türevi ilaçlar yardımcı olabilir. Ancak fazla ağrı, kanama olursa veya ateşiniz yükselirse hemen geri dönüş yapın.

AS’ e bağlı gebelik kaybı oranı çok daha düşük olup yaklaşık %0,12 (800 işlemde 1)’ dir. Nedeni, gebelik kesesinde açılan delikten amnios sıvısının sızarak boşalması; işlem sonrası mikropların rahim içine yayılarak meydana gelebilen enfeksiyonlar veya kanamalara bağlı olabilir.

Testlerin sonucu yaklaşık 20 gün içinde alınır, ancak FISH ve qfPCR adı verilen bir yöntemler ile ilk birkaç günde en fazla anomalinin görüldüğü beş kromozoma (kromozom 13, 18, 21, X, Y) ait tarama da yapılabilir. Klasik incelemenin 20 gün sürme nedeni alınan hücrelerin kültür ortamına koyularak bölünmelerinin beklenmesidir. Teorik olarak alınan sonucun doğruluğu %100’dür, ancak laboratuvar hataları nadiren olabilmektedir. Bazen kültürde üreme olmaması nedeniyle işlemin tekrarı gerekebilir

Amniyosentez (AS)

GİRİŞİMLER

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.