3D (3 BOYUTLU) VE 4D (4 BOYUTLU) SONOGRAFİ

3D - 4D US

Günlük ultrason muayenesinde uygulanan siyah beyaz (B-mod) görüntüleme ile fetüs 2D (2 boyutlu) olarak görüntülenirken, ileri ultrason teknolojik yöntemler ile fetüsün gerçeğe yakın 3D-resim (3 boyutlu) veya 4D-hareketli klip görüntülerini elde etmek mümkündür.

3D/4D muayene kesitleri, detaylı ultrason taramanın olmazsa olmaz şartı olmayıp, başta yüzde görülebilecek patolojiler / hastalıklar olmak üzere, bazı anomalilerin ebeveynler tarafından daha kolayca anlaşılabilir olmasını sağlar.

Sadece bebeğin yüzünü göstermek için değil, ultrason cihazının sahip olduğu farklı teknolojik modalitelere bağlı olarak, yanısıra kalp, kan damarları, kemik ve beyin dokusu gibi dokularını değerlendirilmesinde de 3D/4D teknolojisi yardımcı olabilir.

3D/4D fetal görüntüleme yöntemi ile 20.gebelik haftasından itibaren bebeğin yüz ve hareketleri görülebilmektedir. Optimal değerlendirme 25-32.gebelik haftaları arasında olup, bu haftadan sonra görüntüleme başarısı bebeğin büyümesine ve göreceli sıvı azalmasına bağlı olarak düşer.

Tüm ultrason görüntüleme sistemleri (2D, 3D ve 4D) ses dalgaları üzerinden çalışan sistemler olduğundan, anne ve bebeğe zararı beklenmemektedir.

3D (3 Boyutlu) ve 4D (4 Boyutlu) Sonografi

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.