RADYOFREKANS ABLASYON - RFA

Girişimsel İşlemler

Neden Fetüse Radyofrekans Ablasyon Uygulanır?

RFA tek yumurta ikiz gebeliklerinde (monokoriyonik diamniyotik – MCDA ve monokoriyonik monoamniyotik – MCMA) komplikasyonların olduğu durumlarda bir işlem seçeneği olarak kabul edilir:

  • Akardiyak fetus / TRAP (Twin reversed arterial perfusion) sekansı (monozigotik ikizlerin %1’nde) tanısında. Akardiyak ikiz normal kalp gelişimi olmayan ve canlı kalmak için ikiz eşinden parazitik olarak anormal damar bağlantıları ile parazitik beslenen bir ikizdir. İlerleyen gebelik haftaları ile birlikte normal olan ikiz eşi için de risk yaratır.
  • MC ikiz gebeliklerde ikiz eşinde ağır anomali görülmesi
  • MC ikiz gebeliklerde anormal doppler bulguları ve şiddetli büyüme geriliği olgularında
  • İkizden ikize transfüzyon (TTTS) durumunda ikiz ölümü riski veya beyin hasarı riski yüksek olan durumlarda

RFA yöntemi ile sorunlu olan fetüsün göbek kordonu kan akımı durdurulur ve tek fetüs ile gebelik devam ettirilir. Bu işlemde bir elektrot üzerinden akım gönderilerek ilgili bölgede (göbek kordonu girişi ve etrafı) hücre ısınması ile birlikte dokuların etrafındaki damarların kapanması sağlanır.

Fetüse Radyofrekans Ablasyon Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi gebelerin aç kalması istenir. Giriş yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Takiben bu işlem için düzenlenmiş özel bir iğne elektrodu US eşliğinde anne karnından hedeflenen bölgeye uygulanır. 8-10 dakika sürecek işlem süresince akım verilerek dokuya işlem yapılır ve doppler US ile hedeflenen kan akımı durması teyit edilir. Gebenin birkaç saatlik gözleminden sonra eve gönderilebilir.

Fetüse Radyofrekans Ablasyon Sonrası Neler Olabilir?

Diğer tüm intrauterin girişimlerde olduğu gibi erken doğum, erken membran rüptürü, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar açısından gebe izlenir.

RFA Elektrodu

GİRİŞİMLER

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.