EMBRİYO REDÜKSİYONU

Girişimsel İşlemler

Neden Embriyo Redüksiyonu?

Embriyo redüksiyonu üç ve daha fazla embriyo durumunda işlem yaparak embriyo sayısının ikiye düşürülmesidir. Böylece çoğul gebeliğe bağlı riskler önlenmeye çalışılır. Üç ve üstü çoğul gebeliklerde en önemli komplikasyon erken doğumdur. Bu işlem ile doğum haftası 35-36.gebelik haftasına çekilmeye çalışılır. Böylece daha uygun bir haftada doğacak bebeklerde yenidoğan yoğun bakımı gereksinimi azaltılarak olası beyin hasarı (serebral palsi) durumları da azaltılmaya çalışılır. Örneğin üçüzlerin %25’i 32.gebelik haftasından önce, %8’i 28. gebelik haftasından önce doğar; buna bağlı olarak da üçüzlerde doğum tartısının 1000 gramın altında olması normal tekil doğum ve topluma göre 10 kat daha fazladır. Fetüs sayısı dört veya üzerinde olduğunda bu oranlar çok daha yüksektir. Bunun yanısıra gebede preeklampsi (gebelik hipertansiyonu), diyabet, doğum sonrası kanama gibi sorunlar da daha sık görülür.

Embriyo Redüksiyonu Nasıl Yapılır?

Bu işlem tercihen 10-13.gebelik haftaları arasında yapılır. Ultrason muayenesinde anomalili fetüs varsa buna, yoksa teknik açıdan uygun olanlar seçilir. Monokoryonik ikiz (tek yumurta ikizi) varsa bunlara işlem uygulanır.

Ultrason eşliğinde steril (mikropsuz) şartlarda iğne giriş yerinin temizliği yapıldıktan sonra, iğne ile gebenin karın duvarından ve rahminden (uterus) geçilerek gebelik kesesine girilir ve kese içindeki bebek ya da bebeklerin kalplerine KCl verilerek kalpleri durdurulur. Bebek sayısına bağlı olarak birden fazla iğne girişi gerekebilir.

Embriyo Redüksiyonu Sonrası Neler Olabilir?

Embriyo redüksiyonuna bağlı düşük oranı %5 civarındadır. Düşük, girişim sırasında iğnenin rahim duvar ve zarlardan geçmesinden kaynaklanabileceği gibi, içeride bırakılan ölü dokulardan da kaynaklanabilir. Düşük su kesesinin açılması, kanama ya da enfeksiyon sonrası gelişir. Annenin karın duvarında hematom (kan pıhtısı) gelişimi nadir olup, çoğu kez kendiliğinden geçer.


GİRİŞİMLER

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.