KORDOSENTEZ (KS)

Girişimsel İşlemler

Neden Kordosentez (KS)?

Kordosentez genellikle geç haftalarda yapılmak zorunda kalınan kromozom ve genetik analizleri, fetal enfeksiyonlar, fetal anemi veya trombosit sayısı yetersizliği tanısı için 22-23. gebelik haftasından sonra fetüsün göbek kordonuna iğne ile girilerek bebeğin kanından örnek alınmasıdır. Amniyosenteze göre biraz daha zor bir işlem olmakla birlikte, en büyük avantajı kromozom testleri açısından 7-10 gün gibi kısa süre içinde sonuç vermesidir. Bunun dışında Rh uyuşmazlığı gibi bebeğin kan sayımı değerlendirilmesi gereken hastalıklarda da uygulanır. Yaklaşık 1/100 oranında bebeğin kalbinin durması ve erken doğum gibi olumsuzluklar görülebilir.

Kordosentez Nasıl Yapılır (KS)?

Kordosentez işlemi ultrasonografi eşliğinde steril (mikropsuz) şartlarda iğne giriş yerinin temizliği ve cildine lokal anestezi uygulandıktan sonra, bir iğne ile gebenin karın duvarı ve rahminden geçilerek fetüsün göbek kordonunun uygun görülen yerinden, genellikle kordonun plasentadan çıktığı noktadan veya kordonun rahim içindeki serbest bir kıvrımından, kordon içine girilerek fetal kan örneklemesi (genellikle 2-3 ml) alınır. Alınan kanın miktarı yapılması planlanan incelemelere göre değişebilir. Nadiren ikinci bir giriş ve işlem gerekir. Laboratuvardan sonuç alınamayan ender durumlarda işlem tekrarı gerekebilir.

Kordosentez Sonrası Neler Olabilir?

Gebelik kaybı Kordosenteze bağlı olarak %1-2 oranda görülebilir. Bebek kayıp nedenleri olarak kordonda kan akımının durması, bebek kalp atım hızının yavaşlaması, kordonda kanama, işleme bağlı gebelik kesesinde oluşan delikten sıvının sızarak boşalması ve vaginadan su gelmesi, nadiren işlem sonrası mikropların rahme geçerek gebede enfeksiyona neden olması sayılabilir.


GİRİŞİMLER

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.