11 ve 14 HAFTA ULTRASON TARAMASI

Birinci trimester tarama testi | İkili test | Kombine test

Adından da anlaşılacağı üzere 11-14. gebelik haftaları arasında yapılır ve bazı genetik hastalıkların  risk değerlendirmesi amaçlanır:

  • Down sendromu
  • Trizomi 21
  • Trizomi 18
  • Trizomi 13

1.trimesterde (ilk üç ayda) yapılması nedeniyle “birinci trimester tarama testi”, “ikili test” veya “kombine test” gibi farklı isimler ile de anılır.

Üçlü ve dörtlü tarama testlerinde gebenin yaşı ve plasentanın salgıladığı anne kanındaki bazı hormon düzeylerinin sonuçları değerlendirilirken, ikili tarama testinde ultrasondaki bazı görüntü ve bulgulardan (ense kalınlığı-NT, burun kemiği varlığı, triküspit kapakta kaçak varlığı, duktus venozus akımı ve fronto-maksiller açı) da yararlanarak daha kesin sonuçlara ulaşılmaya çalışılır.

Gebe bu muayeneden sonra aynı gün kan tetkiki vererek beta hCG ve PAPP-A (pregnancy-associated plasental protein A) değerlerine bakılır. Akabinde özel bir program aracılığıyla hastanın yaşı, kilosu ve muayenede saptanan verileri kullanılarak bu hastalıklar için bir risk ortaya konur. Laboratuvara göre değişmekle birlikte bu riskin 1/250-1/300’den büyük olması halinde test sonucu pozitif olarak kabul edilir.

Bunun yanısıra bu gebelik haftasında, fetüsün organları ve sistemleri henüz tam gelişmediği ve hala oluşum aşamasında olmakla birlikte, erken detaylı fetal sonografi tarama ile bütün vücudun incelemesi yapılır. Bu şekilde daha erken bir gebelik haftasında da fetal anomalilerin yaklaşık %50'sini tanımak mümkündür. Böyle olmakla birlikte, gebe ve fetüsün 20-23. gebelik haftalarında detaylı ultrason taraması önerilir.


ULTRASON MUAYENELERİ

Prof. Dr. Ali Gedikbaşı
İletişim Bilgileri

+90 532 213 5140 - İletişim

Fulya Terrace Center 1
Kat 8 Daire 31,
Hakkı Yeten Caddesi No 11,
Fulya-Şişli, İstanbul

KVKK

Please publish modules in offcanvas position.